نویسنده : مدیر .
موضوع :
2020/06/20
نویسنده : مدیر .
موضوع : 2020/06/20

فوم الاستومری

عایق الاستومری یا فوم الاستومری حرارتی برودتی یا فوم الاستومریک نسوز مزایایی بیشتری نسبت به عایق پشم شیشه دارند، در حال حاضر به صورت عمده در صنعت تأسیسات مکانیکی عرضه میشود. عایق الاستومری و فوم الاستومريك دارای سطح خارجی نرم و مقاومی ، که در برابر آلودگی و رطوبت، استحکام بالایی از داشته ؛ بنابراین منجر به مقابله با رشد عوامل بیماری زا و قارچی می شوند.  به همین دلیل سطح مقاومی عایق الاستومری، در مقایسه با عایق پشم شیشه و دیگر عایق های قدیمی دارای مقاومت بیشتری هستند.

عایق الاستومری فوم چسبدار نسوز حتی اگر در برابر ضربات مکانیکی دچار صدمه شود، قسمت ضربه خورده آن نیز در مقابل جذب رطوبت و رشد قارچ ها و باکتری ها مقاوم می باشد.

معیار ها در انتخاب عایقهای حرارتی برودتی چیست؟

*ضریب انتقال حرارت:

اصلی ترین پارامتری که ضریب انتقال حرارت (K) عایق ها به آن وابسته بوده ، اختلاف درجه حرارت بین سطوح عایق (T∆)، چگالی عایق (ρ) و عمر استفاده از عایق است.به طور رایج هرچه درجه حرارت بالاتر ، ضریب انتقال حرارت عایق ها نیز افزایش می یابد و این دلیل باعث افزایش انتقال حرارت و کاهش عملکرد عایق می شود.

فوم الاستومری

*دانسیته:

با افزایش چگالی ماده در دمای ثابت، در شروع روند تغییرات ضریب انتقال حرارت کاهشی و بعد از آن با اضافه شدن مقدار چگالی،  روند افزایشی پیدا میکند. واجب است تا قبل از انتخاب ماده بهینه عایق تاسیسات ، مقدار بهینه دانسیته آن در دماهای مختلف اندازه گیری کنیم.

 

*عمر مفید :

عمر مفید در انتخاب نوع عایق مهم است. مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش، رطوبت، تجزیه ، آلودگی های ، گرد و خاک، سایش و ..، از عوامل مهم در عمر مفید عایق به شمار می رود. عمر زیاد عایق، از خواص عایق بودن آن کم میکند.

*ضریب نفوذ رطوبت 

*پوشش جوی 
*چگالش
*دمای کارکرد 
*اشتعال پذیری

مشخصات خرید عایق الاستومری:

عایق های الاستومری نسبت به پشم سنگ و یا پشم شیشه گرانتر هستند، ولی به نیازی به  پوشش مضاعف  برای کاربردهای با دماهای پایین و بالا مقرون به صرفه هستند و به دلیل ضریب انتقال حرارت پایین و انعطاف پذیری بالا کاربردهای بسیاری در انواع صنایع  دارند.

چسب مایع ویژه عایق الاستومری جهت چسباندن عایق یا فوم رولی و لوله ای مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع چسب در قوطی های 1 و 4 لیتری عرضه میشود و دارای چسبندگی فوق العاده ای هستند.
برای پوشش کامل درزهای عایق الاستومری بر روی لوله ها، کانال های گالوانیزه، کلکتورها، منابع و مخازن و … از سه نوع نوار درزگیر مخصوص عایق الاستومری استفاده میشود.

برای این مطلب دیدگاه خود را ارسال کنید
تماس پیامک