عایق با دقت انتخاب شده برای کارایی و طول عمر یک سیستم تبرید بسیار مهم است

کنترل تراکم و کنترل فرآیند دو دلیل عمده برای عایق کاری سیستم های دمای پایین مانند تبرید یا حمل و نقل زنجیره سرد هستند. این نوع دمای سیستم از -100 درجه فارنهایت تا 31 درجه فارنهایت متغیر است و معمولاً در سوپرمارکت ها، پردازش مواد غذایی و محیط های حمل و نقل یافت می شوند. هنگام کار در چنین دماهای پایینی، رطوبت موجود در هوا روی عایق یا سطح لوله سرد متراکم یا منجمد می شود. تا زمانی که سیستم با ضخامت کافی و بازدارنده های بخار کافی محافظت نشود، عایق ممکن است خیس شود و باعث خوردگی شود که به نوبه خود باعث بی اثر شدن آن می شود.  

دلایل عایق بندی سیستم شما

سیستم های تبرید نیازهای فیزیکی زیادی به مواد عایق دارند که یکی از آنها کنترل رطوبت است. اگر رطوبت به مواد عایق اطراف لوله های تبرید نفوذ کند، راندمان حرارتی از بین می رود. برای اکثر محصولات عایق، یک سیستم کندگیر بخار موثر برای محدود کردن مهاجرت رطوبت از طریق روکش ها، اتصالات، درزها و تکیه گاه ها مورد نیاز است. همچنین ضخامت عایق کافی برای حفظ دمای سطح بالاتر از بالاترین دمای نقطه شبنم طراحی هوای محیط مورد نیاز است تا تراکم روی سطح ایجاد نشود. آیا می دانستید که به ازای هر 1% افزایش رطوبت، 7.5% کاهش راندمان حرارتی وجود دارد؟ حتی یک درصد افزایش در رطوبت معادل افزایش 7.5 درصدی هدایت حرارتی (Thermal k) خواهد بود! 

هنگامی که عایق قابلیت عایق کاری خود را از دست می دهد، انرژی از دست می رود و تجهیزات باید سخت تر کار کنند تا سطح سرمایش مطلوب را حفظ کنند. در یک سیستم تبرید، این شرایط منجر به اتلاف انرژی، هزینه های عملیاتی بالاتر و وجود رطوبت می شود که می تواند باعث ایجاد کپک و کپک شود.

مزایای کنترل تراکم در سیستم شما

  • جلوگیری از کاهش عمر و عملکرد
  • از رشد کپک جلوگیری کنید 
  • احتمال خوردگی لوله ها، شیرها و اتصالات را کاهش دهید 

دلیلی وجود دارد که فوم الاستومری سلول بسته بهترین راه حل برای کاربردهای تبرید است. 

انتخاب عایق فوم الاستومری سلول بسته، مانند ArmaFlex®، مؤثرترین وسیله برای کنترل تراکم در یک سیستم عایق بر روی لوله‌های مبرد، زهکشی و مجاری است. با نفوذپذیری بخار آب 0.050، ArmaFlex تقریباً ضد آب است و نیازی به کندکننده بخار اضافی ندارد. عایق فوم سلول بسته نه تنها دارای درجه نفوذپذیری پایینی است، بلکه در برابر سوراخ‌ها و پارگی‌هایی که می‌تواند اثربخشی حرارتی مواد سلول باز و فیبری را مختل کند، آسیب‌پذیرتر است. سطح صاف و منعطف آن نیز محکم در برابر تجهیزات قرار می‌گیرد و اجازه می‌دهد درزهای مفصلی و نقاط انتهایی به هم متصل شوند و از سوراخ‌هایی که ممکن است تراکم ایجاد شود، جلوگیری می‌کند.