ضخامت عایق الاستومری

عایق الاستومری سلول بسته از دهه 1950 در ایالات متحده در دسترس بوده است. همچنین به عنوان عایق فوم الاستومری انعطاف پذیر (FEF)، عایق خط مبرد مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، عایق لوله الاستومری انعطاف پذیر، عایق خط مبرد HVAC، عایق لوله تبرید مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، عایق لوله HVAC، عایق خط مبرد AC، عایق مبرد خط لوله HVAC، عایق مبرد AC، عایق خط برگشت و عایق لوله لوله کشی .

در اصل، ضخامت عایق الاستومری سلول بسته یک لاستیک مصنوعی است که از ساختارهای سلول بسته در لوله ها، ورق ها یا رول های کارخانه ای موجود است. لبه بیرونی از یک سطح صاف یا “پوست” تشکیل شده است که به عنوان یک کندکننده بخار داخلی عمل می کند. به دلیل ماهیت انعطاف پذیر عایق الاستومری سلول بسته، در مقایسه با گزینه های عایق سلول بسته سفت و سخت، کمتر در معرض ترک، شکستگی و از دست دادن مواد است.

ضخامت عایق الاستومری سلول بسته به دلیل توانایی استثنایی آن در کنترل تراکم در سیستم‌های مکانیکی سرد (زیر محیط) به عنوان عایق HVAC، مبرد و لوله‌کشی یا لوله‌کشی شناخته می‌شود. عایق الاستومری سلول بسته به دلیل نفوذپذیری کم بخار آب، ساختار سلول بسته و کندکننده بخار داخلی، یک انتخاب عالی برای محافظت از لوله ها و تجهیزات در برابر یکی از رایج ترین مشکلات و نگرانی های مالک در صنعت ساختمان و ساختمان است. خوردگی زیر عایق یا “CUI”. هنگامی که آب، بخار آب یا رطوبت به عایق نفوذ کرده و به سیستم های مکانیکی گران قیمت حمله می کند، این مشکل پرهزینه، اما قابل پیشگیری است.

هنگامی که عایق الاستومری سلول بسته به درستی طراحی، مشخص و نصب شود، می تواند به طور موثر افزایش/افت گرما و کنترل تراکم را برای عمر سیستم مکانیکی مدیریت کند. برخلاف انواع عایق های فیبری سلول باز، عایق سلول بسته کارایی حرارتی خود را از دست نمی دهد یا به عنوان منبع غذایی برای رشد کپک در هنگام تماس رطوبت با عایق عمل نمی کند.

ضخامت عایق الاستومری

ضخامت عایق الاستومری

 

یکی از مهمترین ملاحظات در طراحی، تعیین و نصب عایق الاستومری سلول بسته، ضخامت عایق است. عواملی مانند دمای سیال یا گاز (خط) در لوله یا تجهیزات، نوع لوله، اندازه لوله، دمای محیط، رطوبت نسبی، و اینکه آیا یک پوشش بیرونی محافظ اعمال خواهد شد یا خیر برای محاسبه ضخامت عایق صحیح ضروری است.

تولیدکنندگان آمریکایی عایق الاستومری سلول بسته، لوله هایی را در قالب های “بدون شکاف” یا “خود مهر و موم” ارائه می دهند. ورق ها و رول ها نیز با یا بدون چسب حساس به فشار (PSA) در یک طرف کارخانه ارائه می شوند. لوله‌ها و ورق‌ها/رول‌های خود آب‌بند با پیشنهاد PSA باعث صرفه‌جویی در نیروی کار در طول نصب می‌شوند.

لوله ها به طور کلی در “ضخامت دیوار” ¼” تا 2″ و قطر داخلی (ID) اندازه های ¼” تا 6 اینچ IPS (اندازه لوله آهنی) موجود هستند. Aeroflex اندازه لوله تا 16 اینچ IPS را ارائه می دهد. اندازه‌های ورق معمولاً 3×4 و رول‌ها به عرض 48 اینچ با ضخامت‌های ¼ اینچ تا 2 اینچ هستند. 

ضخامت عایق الاستومری

عایق الاستومری سلول بسته برای کاربردهای داخلی و خارجی زیر مناسب است:ضخامت عایق الاستومری

 • عایق لوله HVAC
 • عایق لوله VRF (جریان مبرد متغیر).
 • عایق لوله مبرد
 • عایق لوله و تجهیزات آب سرد
 • عایق لوله برودتی (تا 297- درجه فارنهایت)
 • عایق لوله آب سرد و گرم خانگی (NBR/PVC تا 220 درجه فارنهایت، EPDM تا 300 درجه فارنهایت)
 • داکت لاینر (بدون فیبر)
 • بسته بندی کانال
 • تضعیف صوتی لوله ها و کانال ها (فرکانس های پایین تر)

با توجه به قرار گرفتن در معرض مستقیم اشعه ماوراء بنفش، عایق الاستومری سلول بسته به مرور زمان تخریب می شود، بنابراین باید با پوشش ویژه تولید کننده UV یا سیستم ژاکت کاری که در میدان اعمال می شود محافظت شود. عایق الاستومری سلول بسته سنتی NBR/PVC (لاستیک نیتریل بوتادین/PVC) سریعتر از عایق EPDM تخریب می شود. EPDM ذاتاً در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است و با سرعت کمتری نسبت به NBR/PVC تخریب می‌شود. اگرچه ضد اشعه ماوراء بنفش نیست، EPDM همان نوع لاستیکی است که برای کاربردهای صنعتی و خودرو استفاده می شود.

تولیدکنندگان آمریکایی عایق الاستومری سلول بسته باید از استانداردهای ساخت ASTM (ASTM C 534, C 411) پیروی کنند و استانداردهای حیاتی ایمنی آتش سوزی و دود مانند ASTM E 84 (UL 723)، NFPA 90A و 90B را رعایت کنند. عایق‌هایی که دارای رتبه‌بندی عمومی هستند، اصطلاحی است که با رعایت این استانداردهای ایمنی آتش‌سوزی مرتبط است که به مهندسان اجازه می‌دهد عایق الاستومری انعطاف‌پذیر را روی لوله‌ها و مجاری در پلنوم‌های هوا مشخص کنند. پلنوم به طور کلی فضایی بین سقف سازه ای (یعنی سقف) و سقف افت است.

ضخامت عایق الاستومری سلول بسته نیز برای ساکنان ساختمان ایمن است زیرا بدون الیاف (هیچ الیافی از عایق جدا نمی شود)، مقاوم در برابر قالب و VOC کم است. تولیدکنندگان آمریکایی معمولاً در طول تولید، بیوسیدها را به عایق NBR/PVC خود اضافه می کنند تا قرار گرفتن در معرض احتمالی با کپک را مدیریت کنند. به عنوان یک جایگزین، عایق الاستومری سلول بسته EPDM به طور طبیعی در برابر میکروب مقاوم است. اکثر عایق های الاستومری ساخت آمریکا نیز دارای گواهینامه شخص ثالث توسط UL’s GREENGUARD برای انتشار کم مواد شیمیایی هستند.

اگر به دنبال یک ضخامت عایق الاستومری اثبات شده و ایمن برای صرفه جویی در انرژی، کنترل تراکم، رعایت قوانین  انرژی و ساختمان، جلوگیری از رشد کپک و مشارکت در پروژه های ثبت شده در LEED هستید، به عایق الاستومری سلول بسته نگاه کنید. 

 

ضخامت عایق الاستومری

توضیحات و مزایا

 •  یک عایق فوم الاستومری انعطاف پذیر مبتنی بر NBR است که برای عایق کاری و سیستم های تبرید ساختمان طراحی شده است. فرمول ویژه آن انتشار محدود دود را در صورت آتش سوزی و مقاومت در برابر انتشار بخار بالا و همچنین عملکرد بالا و محافظت در برابر اتلاف انرژی را فراهم می کند.
 • عایق فوم الاستومری

  عایق فوم الاستومری

 • مناسب برای فضاهای بسته مانند آسانسور، تونل، ادارات و محل کارخانه .
 •  دارای تاخیر در شعله بالا و تولید دود کم است.
 • به لطف ساختار سلول بسته، دارای خواص عایق عالی است .
 •  به دلیل درصد بالای 98.5 درصد سلول های بسته، عملکرد حرارتی و مقاومت متراکم فوق العاده ای دارد.
 • سیستم های عایق  با احترام کامل برای سلامت انسان و محیط زیست تولید می شوند .
 •  دارای گواهینامه حفاظت ضد میکروبی و قارچی است.
 • به عنوان یک محصول مبتنی بر NBR، عایق مقاومت بسیار خوبی در برابر روغن و گریس ایجاد می کند.
 • زمان کوتاه به دلیل انعطاف پذیری بالای تولید ما .
 • عملکرد فوق العاده مواد  از طریق نظارت مستمر و آزمایشات کارخانه تضمین شده است .

برای این مطلب دیدگاه خود را ارسال کنید
تماس پیامک