عایق معمولاً به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از افزایش یا از دست دادن گرما در نظر گرفته می شود. طراحی ساختمان با مصرف انرژی باید به سیستم های لوله کشی داخلی توجه داشته باشد و مواد عایق مناسب را در ضخامت مناسب مشخص کند. این سیستم های مکانیکی به ویژه از توانایی عایق برای جلوگیری از تراکم، نفوذ رطوبت و خرابی سیستم بهره می برند. اغلب، فرض بر این است که تمام عایق ها برای هر کاربرد به یک اندازه مناسب هستند. با این حال، سیستم های لوله سرد و گرم نیاز به توجه متفاوتی دارند و مشخص کردن نامناسب می تواند منجر به خرابی سیستم، اتلاف انرژی و حتی بسته شدن ساختمان شود.

سرد در مقابل گرم

عایق کاری لوله های تامین آب (عایق کاری لوله ‌های انتقال آب)در مناطق در معرض، به ویژه در آب و هوای سرد، ضروری است که طراحی راندمان باشد. هر لوله آبرسانی که در معرض دیوارهای بیرونی یا فضاهای گرم نشده باشد می تواند یخ بزند، ترکیده و ساختمان را سیل کند. عایق کاری لوله های آب سرد نیز می تواند از تعریق لوله ها به دلیل تراکم رطوبت جلوگیری کند. کنترل رطوبت برای بهره وری حرارتی و سیستم های آب سرد بسیار مهم است. بیش از حد میعان می تواند منجر به از دست دادن انرژی، هزینه های عملیاتی بالاتر و حتی IAQ ضعیف به دلیل کپک و کپک شود.

عایق کاری لوله ‌های انتقال آب گرم می تواند با جلوگیری از اتلاف گرمای لوله ها به هوای اطراف، در هزینه های انرژی صرفه جویی کند. عایق کاری لوله ‌های انتقال آب گرم همچنین می تواند دمای آب را 2 تا 4 درجه فارنهایت گرمتر از لوله های بدون عایق افزایش دهد و اجازه می دهد دمای آب کمتری تنظیم شود. ساکنان یا ساکنان یک ساختمان مزیت دیگری دارند که به مدت طولانی برای آب گرم از شیر آب منتظر نمانند که می تواند به حفظ آب کمک کند.

کجا و چه زمانی عایق کاری شود

عایق کاری

عایق کاری

اگر هدف جلوگیری از یخ زدگی لوله های آب و چگالش باشد، لوله های مهمی که باید محافظت شوند، لوله هایی هستند که از فضاهای گرم نشده در مکان هایی مانند اتاق های مکانیکی، دیوارهای بیرونی، ساختمان های ذخیره سازی گرم نشده، حفره های کف بالای فضاهای خزنده گرم نشده یا حتی اتاق زیر شیروانی یا زیرزمین عبور می کنند. فضاها در برخی موارد، ردیابی حرارتی برای محافظت بیشتر در برابر یخ زدگی علاوه بر عایق، ضروری است.

اگر هدف کاهش هزینه‌های گرمایش آب است، عایق کاری لوله ‌های انتقال آب گرم در هر ساختمانی که دسترسی به آنها وجود دارد بسیار مهم است. اگر هدف از عایق کاری لوله رفع عرق لوله و مشکلات کپک زدگی باشد، لوله های آب سرد بیشترین نیاز را به عایق دارند.

توصیه های نصب عایق از تاسیسات ایرانیان گستر

نصب عایق

نصب عایق

یک محصول متداول که باید در نظر گرفت عایق لوله فوم لوله ای است. این محصول زمانی مناسب است که لوله های مستقیم طولانی تری باید پوشانده شوند. بیشتر عایق های فوم لوله در طول 6 فوت موجود است تا بتوانید زمین های زیادی را به سرعت پوشش دهید. لوله ها می توانند از فوم پلی اتیلن یا عایق بر پایه لاستیک ساخته شوند و هر دو در قطرهای مختلف برای اندازه های مختلف لوله در دسترس هستند. با لوله های معمولی که نیاز به شکاف و چسب دارند یا گزینه های خود آب بندی دارند، نصب عایق لوله فوم یکی از ساده ترین گزینه های عایق است.

یکی دیگر از راه های عایق بندی لوله ها، به خصوص برای مقاطع کوتاه یا خم های محکم، استفاده از نایلون یا مواد نواری است. ساخته شده از فوم منعطف با یک پشتیبان خود چسب، شما به سادگی لوله، اتصالات یا شیر را با نواری که به طور سخاوتمندانه روی لایه ها همپوشانی دارد، بپیچید و تا ضخامت مناسبی برای ارائه عملکرد حرارتی مورد نیاز ایجاد کنید.

محصول مناسب برای کار

عایق کاری لوله ‌های انتقال آب

برای بسیاری از کاربردهای لوله کشی مسکونی، یک محصول عایق لوله پلی اتیلن مانند Tubolit® و Tundra® گزینه عالی است. مقرون به صرفه بودن و نصب آسان، عایق فوم پلی اتیلن از یخ زدگی لوله ها جلوگیری می کند و لوله های گرم و لوله های سرد را سرد نگه می دارد. Tundra را می‌توان در بسیاری از فروشگاه‌های خرده‌فروشی سخت‌افزار برای DIYer پیدا کرد و Tubolit یک نام تجاری تجاری برای متخصصان لوله‌کشی و تبرید است.

لوله‌های ArmaFlex® و ArmaFlex® Black LapSeal عایق لوله‌ای لوله‌ای لاستیکی سلول بسته برای استفاده حرفه‌ای هستند. انعطاف پذیر و آسان برای نصب، ArmaFlex عایق فوم اصلی است و هنوز هم راه حلی عالی برای انواع لوله کشی زیر +220 درجه فارنهایت (104 درجه سانتیگراد) است. لوله های ArmaFlex باعث صرفه جویی در انرژی و جلوگیری از تراکم می شوند. ArmaFlex® Shieldعایق فوم انعطاف پذیر یک محصول مقاوم در برابر رطوبت و مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش با یک ژاکت محافظ بادوام است که به ویژه برای برنامه های ست لاین، HVAC و تبرید طراحی شده است. این پوشش سخت می‌تواند از نصب‌های چالش‌برانگیز استفاده کند و در برابر اثرات آب و هوا و عناصر شدید مانند UV، گرما و سرما مقاومت کند، و آن را به انتخابی عالی برای کاربردهای خارج از منزل تبدیل می‌کند. ArmaFlex Shield® با کد IECC و الزامات استاندارد ASHRAE 90.1 مطابقت دارد، بنابراین یک انتخاب تجاری عالی برای انتخاب عایق در فضای باز است. این جایگزین کم تعمیر و نگهداری برای عایق محافظت نشده به صورت کویل برای نصب آسان عرضه می شود و همچنین نیاز به اضافه کردن یک ژاکت جداگانه را در حین کار در محل کار بی نیاز می کند.