فوم الاستومری

فوم الاستومری

عایق الاستومری (فوم الاستومری) یکی از انواع عایق های حرارتی، برودتی و صوتی است که ساختار سلول مانند بسته ای دارد که انعطاف پذیری بالایی دارد. یکی از ویژگی های عایق الاستومری (عایق الاستومری عایق الاستومری) این است که از خوردگی 100% جلوگیری می کند و از اتلاف انرژی جلوگیری می کند و از تراکم جلوگیری می کند.

انرژی و سوخت همواره یکی از مهم ترین چالش های جهان بوده است. و در کشور ما پس از حذف یارانه ها موضوع انرژی و راه های جلوگیری از اتلاف انرژی به یکی از مهمترین دغدغه های جامعه تبدیل شده است.

تعریف عایق و انواع آن

به طور کلی عایق به موادی اطلاق می شود که از جریان انرژی یا برخی مواد خاص به واحد کنترل و نفوذ آن به قسمت های مورد نظر جلوگیری کرده یا به حداقل می رساند. از آنجایی که هدف اصلی عایق کاری کاهش انتقال حرارت است. عایق ها باید خواص مطلوبی در کاهش نرخ انتقال حرارت از طریق رسانایی، همرفت و تابش داشته باشند. عایق ها به پنج دسته عایق حرارتی و برودتی، عایق رطوبتی، عایق الکتریکی، ضد حریق و عایق صوتی تقسیم می شوند. آنچه از نظر بار حرارتی ساختمان بیشتر مورد توجه قرار می گیرد عایق حرارتی- برودتی است. عایق الاستومری لینکان (فوم الاستومری) برای عایق حرارتی برودتی و صوتی تولید می شود.

عایق الاستومری (فوم الاستومری)

فوم الاستومری

فوم الاستومری

مواد عایق حرارتی پلاستیک سلولی بر اساس پلیمرهای وینیل کلرید منبسط می شوند. ساختار سلولی اساساً از سلول های بسته تشکیل شده است. یکی از ویژگی های بارز عایق الاستومری (فوم الاستومری) مقاومت بالای آن در برابر رطوبت است. این منجر به ساختار حفره ای از عایق الاستومری از میلیون ها دیواره ریز می شود که از مهاجرت سیال جلوگیری می کند. این ویژگی نه تنها خطرات مربوط به رطوبت مانند کپک را به حداقل می رساند، بلکه عملکرد دمای پایدار و طولانی مدت را تضمین می کند.

عایق الاستومری (فوم الاستومری) مقاومت بالایی در برابر نفوذ بخار دارد و انتخابی بسیار راحت و فشرده در نصب می باشد. پس از محاسبه ضخامت عایق الاستومری مورد نیاز برای جلوگیری از اتلاف انرژی، می توانید از نوع خاصی از عایق الاستومری استفاده کنید.

 عایق الاستومری

عایق الاستومری یا عایق الاستومری در دهه 1950 ساخته شد. معرفی عایق الاستومری و سایر مواد پلیمری منجر به تحول صنعتی مهمی از استفاده از مواد طبیعی مانند چوب پنبه به استفاده از مواد مصنوعی و شیمیایی شده است. محبوبیت عایق الاستومری (فوم الاستومری) به سرعت افزایش یافت زیرا تا حد زیادی نیاز به هر نوع مانع بخار را برای جلوگیری از انتقال رطوبت از بین برده بود. با افزایش در دسترس بودن عایق در اشکال مختلف (شامل ورق، توپ و لوله)، محبوبیت آن به عنوان یک عایق به ویژه در کاربردهای سرمایش و گرمایش افزایش یافت. عایق الاستومری گزینه مطلوبی برای کاربر نسبت به سایر مواد بود. زیرا می تواند به طور دائم به سطوح مختلف متصل شود.

تقاضا برای عایق الاستومری (فوم الاستومری) در دو دهه گذشته به دلیل افزایش آگاهی از کیفیت هوای داخل ساختمان (IQA) به طور چشمگیری افزایش یافته است. از آنجایی که هیچ عایق الاستومری، فرمالدئید یا فیبر وجود ندارد. و با VOC بسیار کم، در میان طرفداران “کیفیت هوای داخل ساختمان” مقبولیت گسترده ای به دست آورده است. به دلیل سطح صاف و بدون ذرات مقاوم در برابر رطوبت، عایق الاستومری کمکی به رشد قالب نمی کند.

عایق الاستومری سلول بسته به عنوان عایق حرارتی و مبرد در صنعت تاسیسات مکانیکی تجربه موفقی داشته است. از آنجایی که عایق الاستومری مزایای زیادی نسبت به عایق پشم شیشه دارد، امروزه در صنعت تاسیسات مکانیکی کاربرد فراوانی دارد. جالب اینجاست که عایق الاستومری (فوم الاستومری) یکی از ملزومات تاسیسات ساختمانی غربی و جهانی است.

استانداردها: ASTM C534 Grade I – ASTM C534 Grade II – ASTM C534 Grade III

عایق های الاستومری مواد انعطاف پذیر سلول بسته هستند که از پلی وینیل کلرید (PVC)، لاستیک نیتریل بوتادین (NBR) یا لاستیک اتیلن پروپیلن دیان مونومر (EPDM) ساخته شده اند.

لاستیک NBR که با نام های Buna-N و Perbunan نیز شناخته می شود، یک لاستیک مصنوعی است که از پلیمر اکریلونیتریل (ACN) و بوتادین تشکیل شده است. برندهای آن عبارتند از Nipol، Krynac و Europrene.

لاستیک EPDM یک لاستیک مصنوعی و الاستومری با کاربردهای گسترده است. لاستیک های EPDM معمولا مقاومت حرارتی عالی را ارائه می دهند. عایق های سلول بسته مقاومت بسیار خوبی در برابر عبور بخار آب از خود نشان می دهند. به طوری که پس از نصب، هیچ نگهدارنده بخاری وجود ندارد – به آب بیشتری نیاز نیست. خواص مقاومت بالا در برابر بخار، همراه با خواص تشعشعی بالا تایرها این امکان را می دهد. که مواد سلول بسته انعطاف پذیر با ضخامت نسبتاً ضخیم از تراکم سطح جلوگیری می کند. در نتیجه، چنین مواد به طور گسترده ای در سیستم های خنک کننده، لوله کشی و تهویه استفاده می شود. با این حال، چنین موادی را می توان در خطوط آب گرم و گرمایش نیز استفاده کرد.

عایق های الاستومری، اگرچه گران تر از پشم سنگ یا پشم شیشه هستند، اما به دلیل نیاز به پوشش برای کاربردهای در دمای پایین، بسیار مقرون به صرفه هستند و بسیار بادوام هستند. سریع ترین راه برای عایق کاری سیستم های لوله کشی استفاده از عایق الاستومری (فوم الاستومری) است. اینگونه عایق ها دارای ضریب انتقال حرارت بسیار پایین و انعطاف پذیر بوده و برای محیط هایی با فضای کاری کم بسیار مناسب می باشند. این شرکت سالهاست که با اتکال به خداوند متعال و همت جوانان ایرانی معتبرترین شرکت تامین کننده مصالح ساختمانی مدرن بوده است. Tailgate که توزیع کننده انحصاری برندهای آرماسل و وان فلکس است، عرضه کننده عایق الاستومری در کشور است. ساختارهای پایدار، با همکاری فن تاپ،

مقاومت شیمیایی عایق الاستومری

عایق الاستومریک (عایق الاستومریک) یک انتخاب ایده آل برای استفاده در سیستم های لوله کشی حاوی سیالات سرد و در جایی که احتمال وجود رطوبت و آب به دلیل شرایط نامساعد جوی یا تراکم وجود دارد، می باشد.

محصولات فوم الاستومری مقاومت شیمیایی عالی نسبت به طیف وسیعی از مواد شیمیایی از خود نشان می دهند. مواد فوم الاستومری می توانند بر اساس NBR یا EPDM باشند. محصولات الاستومری مبتنی بر NBR می توانند شامل افزودنی هایی مانند PVC (پلی وینیل کلرید)، ABS (آکریلیک نیتریل بوتادین استایرن) یا سایر افزودنی های پلاستیکی باشند. مقاومت شیمیایی محصول بر اساس پلیمر اولیه ای است که محصول بر اساس آن ساخته شده است.

مقاومت شیمیایی به پارامترهای مختلفی مانند سطح قرار گرفتن در معرض، غلظت شیمیایی و دمای محیط مورد استفاده بستگی دارد. در مواردی که ماده پایه مقاومت شیمیایی کافی را ایجاد نمی کند، می توان از ژاکت به عنوان محافظ استفاده کرد.

به طور کلی، قرار گرفتن در معرض شرایط محیطی، غلظت شیمیایی و دما نقش اساسی در تعیین اینکه آیا عایق می تواند در کاربرد مورد نظر استفاده شود یا خیر، بازی می کند.

عایق الاستومریک

عایق الاستومریک

 

برای این مطلب دیدگاه خود را ارسال کنید
تماس پیامک